Kalendář akcí

leden 2019
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Partneři

Banner


pravidla
Pravidla badmintonu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Petr Gřes   
Neděle, 26 Září 2010 13:07

Vybavení
Rozměry badmintonového kurtu a vzdálenosti mezi jednotlivými čárami si můžete prohlédnout na ilustračním obrázku níže. Čáry badmintonového kurtu jsou 40 mm široké a jsou součástí pole, které vymezují – míč, který spadne na čáru, je tedy dobrý míč. Síť je vysoká 155 centimetrů.

Hrát lze s péřovým nebo syntetickým (plastovým) míčkem vhodných vlastností. Pro otestování rychlosti míčku udeřte do míčku plnou silou spodním úderem, tak aby byl zasažen nad zadní čárou. Míček by měl dopadnout do blízkosti zadní podávací čáry pro čtyřhru.

 

Počítání
Před začátkem utkání se provede los (např. hození míčkem o síť). Strana, která vyhrála los, si zvolí buď: zda chce začínat podáním nebo příjmem, nebo stranu kurtu, na které chce začít první set. Straně, která los prohrála, zůstává zbývající volba (např. vítěz losu si zvolí stranu, poražený volí mezi podáním a příjmem).

Zápas se hraje na dva vítězné sety do 21 bodů. Bod získá hráč za každou vítěznou výměnu (= soupeř se dopustí chyby, míč se dotkne země uvnitř soupeřova kurtu). Za stavu 20:20 získá set strana, která dosáhne dvoubodového vedení. Za stavu 29:29 vyhraje set strana, která získá 30. bod. Vítěz setu podává v následujícím setu jako první.

Hráči mění strany vždy po skončení setu a také v průběhu třetího setu, jakmile jedna strana dosáhne 11 bodů.

 

Podání

Podání je prováděno vždy spodem!!!! (celý míček musí být pod úrovní pasu podávajícího hráče v okamžiku jeho zasažení raketou tohoto hráče)

Ve dvouhře podává vždy hráč, který vyhrál předchozí výměnu. Při sudém počtu bodů (nebo 0) podává z pravé strany kurtu, při lichém počtu bodů z levé strany. Podává se vždy křížem do protější strany kurtu, podání ve dvouhře smí letět až k zadní čáře kurtu, ale jen k první postranní čáře (hraje se na "úzké a dlouhé hřiště").

Ve čtyřhře musí hráč podávající strany podávat zprava při sudém počtu bodů (nebo 0), zleva při lichém, podává se křížem do prostější strany kurtu, míč smí letět pouze k první zadní čáře, ale až k druhé postranní ("krátké a široké hřiště"). Hráč přijímající strany, který naposledy podával, musí zůstat ve stejném podávacím poli, jeho spoluhráč ve druhém. Pokud získá bod podávající strana, podává tentýž hráč dál a vymění si pole se spoluhráčem. Pokud získá bod přijímající strana, hráči se nemění. Spoluhráči mohou zaujmout jakoukoliv pozici, která nebrání ve výhledu podávajícímu nebo přijímajícímu hráči.

Pro každé podání platí několik obecných pravidel:

 • podávající i přijímající musejí stát uvnitř příslušných polí, nesmí stát na čáře. Musejí se dotýkat země oběma chodidly a nesmí vystartovat dřív, než je podání provedeno.
 • Podávající hráč musí první udeřit hlavičku míčku (ne peří).
 • Míček musí být při podání zasažen pod úrovní pasu (obvykle se bere pas jako poslední žebro).
 • Hřídelka rakety podávajícího musí v okamžiku úderu směřovat dolů.
 • Od zahájení podání musí pohyb rakety podávajícího pokračovat směrem dopředu (nelze soupeře "vycukat" trhaným pohybem tam a zpět).
 • Chybou je také, když podávající při pokusu o podání mine míček.

 

Průběh hry
Hráč vyhraje výměnu, když se míč dotkne země na soupeřově straně kurtu. Ve dvouhře se hraje na úzké a dlouhé hřiště, ve čtyřhře na dlouhé a široké hřiště. Čáry jsou součástí hřiště (čára je dobrý míč). Hráč také získá bod, když se soupeř dopustí chyby, tedy:

 • zahraje míček do autu
 • zahraje míček do sítě nebo pod sítí
 • zahraje míček do stropu nebo stěny
 • dotkne se míčku oděvem nebo nějakou částí těla
 • zahraje míč dvakrát
 • zastaví míč na raketě a "hodí" ho na druhou stranu kurtu
 • dotkne se sítě nebo sloupků raketou, tělem nebo oděvem
 • Hráč také nesmí zahrát míč na soupeřově straně kurtu
 • bránit soupeři ve hře (blokovat nastavenou raketou úder, který je zahráván v těsné blízkosti sítě shora)
 • úmyslně rozptylovat soupeře pokřikem nebo gestikulací

Nový míč se nařizuje, když:

 • podávající podá dříve, než je přijímající připraven
 • míček se v průběhu hry rozloží a základna se oddělí od zbývající části míčku
 • není jasné, zda míč dopadl do hřiště nebo do autu (a rozhodčí neviděl/nedokáže rozhodnout).
 • V řadě tělocvičen se také nařizuje nový míč, když se míček dotkne konstrukce pod stropem haly, přečnívající desky basketbalového koše, kruhů nebo dalších objektů, jež zasahují do prostoru kurtu.

Hra musí být plynulá od prvního podání do ukočení zápasu. Hráči mají právo na přestávku v každém setu, když první z nich dosáhne 11 bodů. Tato přestávka je 1 minutu dlouhá. Přestávka mezi jednotlivými sety je pak dlouhá 2 minuty (a to jak mezi 1. a 2., tak i mezi 2. a 3. setem). Zdržování hry (např. aby hráč nabral nové síly a dech) je zakázáno. Hráč nesmí úmyslně ničit míček nebo s ním jinak manipulovat, aby změnil jeho letové vlastnosti. Nesmí se chovat nevhodně a urážlivým způsobem. V praxi je možné požádat rozhodčího o možnost občerstvení, otření bot či mokrého místa na kurtu, či o výměnu zničeného míčku.

 

Aktualizováno Neděle, 26 Září 2010 13:12
 
Desatero Palkovické badmintonové ligy PDF Tisk Email
Napsal uživatel Petr Gřes   
Pondělí, 20 Září 2010 17:02

Začátek ligy „2010“ je stanoven na 2. 10. 2010 a zakončení k 28. 2. 2011.

 1. Hráč bude moci zahájit své působení v lize po úhradě příspěvku ve výši 400,- Kč. Registrační poplatek bude vybírán 5 dní před zahájením soutěže.
 2. Badmintonová liga se hraje systémem „každý s každým“.
 3. Hráči po odehrání zápasu sami zapíší výsledky z utkání na výsledkovou listinu umístěnou v tělocvičně a zároveň výsledek pošlou na emailovou adresu: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . V případě, že nebude proveden zápis, nebo se hráči nedohodnou na termínu utkání, nebo jej z jiných dalších důvodů neodehrají do konce sezóny, utkání bude hodnoceno jako vzájemná skreč (S:S) a tedy „ -1 bod“ do výsledkové listiny.
 4. Hráči mohou být z ligy vyloučeni po opakovaném skrečování zápasů bez omluvy či pádného důvodu a za nedostavování se na vzájemně smluvené hodiny pro odehrání zápasu.
 5. Pokud hráč více jak dvakrát odmítne výzvu soupeře na zápas, zápas bude skrečován v jeho neprospěch.
 6. Hráči jsou zodpovědní za dodržování pravidel hry. Vzájemné zápasy si rozhodují sami, případně se dohodnou, kdo jim bude zápas rozhodovat. Jestliže se dohodnou na rozhodčím, potom musí respektovat všechna jeho rozhodnutí.
 7. Hraje se podle platných pravidel badmintonu.
 8. Každý hráč se zavazuje se vstupem do ligy, že bude hrát v duchu fair play.
 9. Hráči hrají na vlastní nebezpečí a dbají, aby jeden druhého žádným způsobem neohrozili.

 Bodovací systém ligy: 

 1. Liga se hraje podle platných pravidel badmintonu na 2 vítězné sety do 21 bodů.
 2. Jestliže hráč nepřijde na dohodnutý zápas a nedohodne se s vámi na náhradním termínu zápasu do konce měsíce, zápas bude skrečovaný ve váš prospěch a do tabulky si připíšete 3 body.
 3. V případě, že nebude proveden zápis nebo se hráči nedohodnou na termínu utkání, anebo jej z jiných dalších důvodů neodehrají, utkání bude hodnoceno jako vzájemná skreč (S:S) a tedy -1 bod do tabulky. 

Výsledky zápasu + přidělené body: 

Výhra

2 : 0

5 bodů

2 : 1

4 body

0 : S

3 body

Prohra

1 : 2

2 body

0 : 2

1 bod

S : 0

-1 bod

S : S

-1 bod pro oba

 

 

 

 

 


Během soutěže bude vyhodnocována a aktualizována tabulka s pořadím.

Aktualizováno Neděle, 26 Září 2010 13:09
 


„Žití, to je největší umění na světě, neboť většina lidí pouze existuje.“ Oscar Wilde